Uroczystości rozpoczęły się przemarszem uczniów i nauczycieli ulicami Starego Lubiejewa, poprzedzonym zapaleniem znicza i odśpiewaniem „Roty” przed Dębem Pamięci. Następnie odbył się uroczysty apel pod hasłem „Pociąg do wolności”, przygotowany przez uczniów kl. V z udziałem uczniów z innych klas, chórku szkolnego oraz zespołu tanecznego. Kolejne stacje: NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWAukazywały historię trudnej drogi Polski do wolności. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, mówili o wydarzeniach z tamtych lat. Nie tylko uczniowie. Przewodniczący Rady Rodziców Pan Albert Bek oraz Pani Dyrektor Małgorzata Radomska (reżyser uroczystości) włączyli się do recytacji. Przygotowana przez nauczycielkę historii Panią Renatę Stefaniak prezentacja multimedialna dodatkowo przybliżała słuchaczom atmosferę tamtych lat. Przedstawienie zakończyło się polonezem w wykonaniu zespołu „Lubek”.Później nastąpiło podsumowanie działań szkoły związanych ze 100-leciem niepodległości oraz rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród. Piękną dekorację oraz wystawę pokonkursową przygotowała Pani Hanna Szabłowska. Biało-czerwone kotyliony własnoręcznie, pod okiem nauczycielek, zrobili uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną. Chórek szkolny przygotowała Pani Justyna Grabowska.
Oto, co działo się w roku niepodległości w naszej szkole.
W marcu uczniowie klas młodszych wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Kozikach pod hasłem „Polscy poeci – Ojczyźnie”. Zdobyli w poszczególnych kategoriach II i III miejsce oraz wyróżnienie.
W maju odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej Marii Konopnickiej. Uczestniczyło w nim dwudziestu dwóch uczniów. Laureaci wystąpili podczas Święta Szkoły, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Maria Konopnicka – patriotka piórem walcząca o niepodległość”. W ramach Święta Szkoły odbył się również „Bieg niepodległości” z udziałem uczniów, rodziców oraz gości: uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rząśniku Włościańskim, którzy już od tego roku szkolnego, tak jak my, za patrona szkoły mają polską patriotkę Marię Konopnicką.
Czerwcowy „Pokaz osiągnięć”, podczas którego uczniowie prezentowali swoje zdolności wokalne, taneczne i sportowe, zorganizowany był pod hasłem: „To my, młodzi Polacy – przyszłość naszej Ojczyzny”.
Szkolny Zespół Taneczny „Lubek” uczestniczył w czerwcu w Konfrontacjach Tanecznych w Lubotyniu. Tym razem młodzież tańczyła „W hołdzie Ojczyźnie na 100-lecie niepodległości”.
Na początku września, w ramach narodowego czytania, czytaliśmy razem z całą Polską fragmenty dzieła Stefana Żeromskiego pod tytułem „Przedwiośnie”. Od tej pory cyklicznie, dwa razy w miesiącu, w szkole odbywają się apele, podczas których młodzież czyta wybrane utwory z antologii niepodległości. Do tej pory mieliśmy okazję poznać niektóre dzieła Jana Kochanowskiego, Galla Anonima, Jana Długosza, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida…
We wrześniu poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę podczas dwóch uroczystości: 100-lecia istnienia Szkoły w Kozikach oraz 100-lecia istnienia i jednocześnie nadanie imienia Marii Konopnickiej Szkole w Rząśniku Włościańskim. Obie te uroczystości miały charakter patriotyczny, nawiązywały do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W październiku uzdolnieni wokalnie uczniowie uczestniczyli w Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej w Kalinowie. Zdobyli w poszczególnych kategoriach dwa pierwsze miejsca.
Również w październiku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej Szkoły uczestniczyli w przygotowanej przez Bank Spółdzielczy i Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka uroczystości założenia w miejscowości Feliksowo „Parku Dębowego – Polonia Restituta”, czyli zasadzenia stu dębów na 100-lecie niepodległości Polski. Nasza Szkoła posadziła jeden z tych stu dębów, dąb nr 86.
Podczas uroczystego apelu rozstrzygnięte zostały konkursy i wręczone nagrody.
25 października odbył się Szkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej – „Piosenka dla Niepodległej”, w którym uczestniczyli zarówno uczniowie, jak i całe rodziny. Wystąpiło dwudziestu trzech wykonawców z klas „0” – VIII oraz dwie rodziny.
Prace uczestników Szkolnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Moja Ojczyzna”, który został ogłoszony w październiku, tworzyły na korytarzu szkolnym dodatkową dekorację uroczystego apelu. Na konkurs wpłynęły aż 34 prace.
Jednocześnie uczniowie w ramach koła plastycznego własnoręcznie wykonywali okolicznościową pocztówkę dla Prezydenta Polski upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Trzy najciekawsze pocztówki zostały wysłane do Warszawy, jedna do Kuratorium Oświaty i jedna do Urzędu Gminy. Podczas uroczystego apelu poznaliśmy wyniki konkursu plastycznego zostali nagrodzeni.
Komisja wzięła pod uwagę zgodność pracy z tematem, pomysłowość, estetykę, poziom artystyczny, pracochłonność oraz merytoryczną i wizualną stronę pracy.
Konkurs został rozstrzygnięty w poszczególnych grupach wiekowych.
W kategorii klas 0 –I:
I miejsce zajęła ucz. kl. I Ewa Z.
II miejsce – ucz. oddziału „0” Nadia A.
III miejsce - ucz. oddziału „0” Wiktoria W. oraz ucz. kl. I Marcin K
W kategorii klas II –IV:
I miejsce zdobyła ucz. kl. II Lena R.
III miejsce – ucz. kl. IV Robert S.
drugiego miejsca nie przyznano.
W kategorii klas V –VIII:
I miejsce zdobył ucz. kl. VII Dawid L.
II – ucz. kl. V Bartosz K.
III – ucz. kl. VII Monika Z.
Ponadto przyznano 5 nagród specjalnych. Otrzymali je uczniowie:
Amelia S. - ucz. kl. IV, Wiktoria T. - ucz. kl. IV i Julia J. ucz. kl. II za prace, które zostały wysłane do Prezydenta RP,
Amelia S. - ucz. kl. IV za pracę wysłaną do Kuratorium Oświaty w Ostrołęce
Klaudia M. – ucz. kl. VI za pracę podarowaną Wójtowi Gminy Ostrów Maz.
Wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel i wzięli udział w konkursie plastycznym, ogłoszonym w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, komisja złożyła gorące podziękowania, a nagrodzonym serdeczne gratulacje.
W wewnątrzszkolnym konkursie wiedzy historycznej, pod hasłem „Polskie drogi do niepodległości” przeprowadzonym 5 listopada, wzięło udział ośmiu uczniów z klas V- VIII. Zwycięzcy to:
I miejsce – ucz. kl. VIII Natalia W. oraz Jakub K. ucz. kl. VI
II miejsce – ucz. kl. VIII Julia L.
III miejsce – ucz. kl. VII Agata O.
„Wielcy Polacy dla Niepodległej” to kolejny szkolny konkurs, który przy okazji uroczystości 100-lecia niepodległości został rozstrzygnięty. Był to konkurs na prezentację multimedialną dla klas IV-VIII. Najciekawsze prezentacje będzie można zobaczyć przy okazji kolejnych szkolnych spotkań z wybranymi utworami antologii niepodległości.
Oto laureaci konkursu:
I miejsce – ucz. kl. VIII Julia L.
II miejsce – ucz. kl. VI Klaudia M.
III miejsce - ucz. kl. VI Ewa K.
Gratulujemy!