Oferta edukacyjna
KUPUJ ŚWIADOMIE – Produkt Polski
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotowało kampanię informacyjną pod hasłem: "KUPUJ ŚWIADOMIE - Produkt Polski". Kampania informacyjna ma na celu wspieranie polskich rolników i przedsiębiorców.
Więcej informacji na stronie: www.polskasmakuje.pl/produkt-polski/
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca.
Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach
Minister Edukacji Narodowej, w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zdecydował o podjęciu działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa wśród dzieci i młodzieży i ograniczeniu –
w terminie od 27 kwietnia do 24 maja 2020 r. Nauka będzie się odbywać na odległość.Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Informacje dla ósmoklasistów
W związku z rozpoczynającym się naborem uczniów na rok szkolny 2020/2021 w szkołach średnich, udostępniamy dla rodziców oraz uczniów klasy VIII linki do informacji o rekrutacjach:
http://www.koperniczek.net/2/rekrutacja-2020/
http://zs1.ostrowmaz.com/rekrutacja/?page=rekrutacja
http://www.ekonomik.szkola.pl/rekrutacja.html
http://lubiejewo.pl/cms/9630/dla_kandydatow
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia 2020r.
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Podstawa prawna
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/642
Wielkanoc
Komunikat Starosty Ostrowskiego - stan na dzień 09.04.2020 r.
Szanowni Rodzice
mijają tygodnie, a wraz z nimi pojawiają się kolejne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Ten czas spędzamy najczęściej w domu, wspólnie z naszą rodziną. Państwo pracują zdalnie, dzieci w wieku szkolnym uczą się on-line.
Młodszym dzieciom trudniej jest zrozumieć, dlaczego nie mogą spędzać tego czasu - tak jak dotychczas - na wspólnej zabawie z kolegą, wzajemnym odwiedzaniu się, wyjściu na spacer, na plac zabaw, czy bezpośrednich rozmowach w grupie rówieśników.
Starsze pociechy narzekają na: nadmiar obowiązków, zbyt dużą ilość zadań, niewydolność laptopu/komputera, problemy z dostępem do internetu, niepełny zestaw materiałów do wykonania prac domowych.
Przebywając wspólnie i stale w tej samej przestrzeni domowej, wszyscy domownicy odczuwają wachlarz zmiennych emocji, którym czasem ciężko dać w pełni upust.
Każde dziecko jest indywidualnym „barometrem emocji”. Wyczuwa i odbiera stany emocjonalne dorosłych. Pamiętajmy, że młodsze dziecko przeżywa emocje całym sobą, często nie rozumiejąc, dlaczego targają nim tak silne uczucia.
W sytuacji dzieci starszych, będących w okresie dojrzewania, duży wpływ na emocje ma tzw. burza hormonalna. Wiąże się to z charakterystyczną dla młodzieży intensywnością przeżywanych uczuć, zachowań. Młodzież jest zazwyczaj hałaśliwa, radosna lub też skrajnie smutna. Można zauważyć dużą chwiejność emocjonalną, tzn. młody człowiek bardzo silnie i głośno okazuje swoją radość, a za chwilę może być pogrążony w smutku. Występuje także ambiwalencja uczuć - to znaczy, że w tym samym czasie osoba czuje gniew i radość, może kogoś kochać i nienawidzić. Jest to często trudne do zrozumienia przez rodziców. Młodzież potrzebuje, żeby cały czas coś się działo, chcą ciągle coś doświadczać/przeżywać.
W tym czasie, to właśnie Państwo będziecie wspierać swoje dziecko, stworzyć warunki do szczerej rozmowy - wygadania się, a jeśli trzeba, także do wypłakania się; pomagać dziecku wyrazić jego uczucia. Dzięki dojrzałej postawie rodzica, dziecko uczy się rozpoznawać swoje emocje, a co za tym idzie, również uczy się panować nad sposobem ich wyrażania.
Drogi Rodzicu, Ty również w tym trudnym czasie powinieneś zaopiekować się sobą. Znajdź chwilę dla siebie, pozwól sobie na oderwanie się od codziennych problemów. Wspólnie z rodziną „ustalcie czas tylko dla siebie”, by każdy wiedział kiedy danej osobie nie przeszkadzać. Może to być czas na: aromatyczną kąpiel, słuchanie muzyki, dokonanie zakupu online, obejrzenie filmu, porozmawianie ze znajomymi przez komunikatory internetowe, czytanie odłożonych książek. Czas na modlitwę, na dokonanie życiowych refleksji.
Wspólnie ustalcie w rodzinie, w jaki sposób będziecie sobie komunikować, że wasza granica emocji jest już u kresu wytrzymałości – dajcie jasny sygnał. Postarajcie się wspólnie zmienić to, na co macie wpływ.
Mogą Państwo zawsze skorzystać z pomocy psychologa pod adresem
Dużo zdrowia Rodzicom, Dzieciom i pozostałym domownikom życzy
Marta Iwaniuk – psycholog
Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej - wiosenna przerwa świąteczna w szkołach
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Podstawy prawne:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Apel Mazowieckiej Policji
Informacja dot. dyżurów psychologicznych i pedagogicznych
Mając na celu wspieranie zarówno uczniów, jak i rodziców w trudnych sytuacjach, polecamy dyżur pedagogiczny oraz psychologiczny:
- Pedagog Beata Haba
od poniedziałku do piątku w godzinach:
8.00 - 16.00
kontakt e-mail: beapedagog@gmail.com- Psycholog Marta Iwaniuk
od poniedziałku do piątku w godzinach:
11.00 - 13.00; 15.00 - 17.00
kontakt e-mail: psychologszkolny@wp.pl
Szkoła z TVP - program lekcji w telewizji Szkoła z TVP i MEN.
Poniżej zamieszczam link do programów z lekcjami dla uczniów- propozycja MEN
Szkola_z_TVP.docx
KOMUNIKAT
Na prośbę Mazowieckiej Policji przesyłam w załączeniu komunikaty skierowane do: rodziców, opiekunów i uczniów, związane z sytuacją epidemiologiczną.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży apeluje o wzmożenie nadzoru nad pociechami. W tym trudnym dla wszystkich okresie, szczególnie istotne jest, aby respektować ustanowione zasady, a dzieci i młodzież uczulić na konieczność zaniechania kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikanie miejsc publicznych oraz pozostanie w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia Państwa i Waszych bliskich.
Drodzy uczniowie!
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.
DRODZY RODZICE
W związku z ogłoszeniem stanu epidemii w naszym kraju, zajęcia do dnia 10 kwietnia 2020 r. będą odbywały się tylko i wyłącznie na odległość. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20.03.2020 r. zostały zmienione przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość, a także ocenianie, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. Dzięki nim nauczyciele będą mieli możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. Postaramy się zwrócić szczególną uwagę na równomierne obciążenie uczniów zajęciami w danym dniu, uwzględniając ich potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne. Wiemy, jak ważna jest dbałość o pozytywną atmosferę oraz właściwe podejście dziecka do nauki, dlatego chcemy, aby dzieci nie zniechęciły się do nabywania wiedzy przez nadmiar pracy. W związku z tym postaramy się podchodzić do uczniów z ogromną wyrozumiałością, dotyczy to również oceniania.
Na razie pracujemy dalej na wybranych przez nauczycieli narzędziach zgodnie z obowiązującym do tej pory planem lekcji. Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (na przykład platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralną i Okręgową Komisję Egzaminacyjną oraz materiałów wskazanych przez nauczyciela.
W przypadku oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III nauczyciel będzie informował rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.
Drodzy Rodzice, organizując uczniom kształcenie na odległość, musimy pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez nich z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu. Musimy również mieć na względzie wiek i etap rozwoju uczniów oraz ich sytuację rodzinną. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu z Państwa również pracuje zdalnie, przez co niejednokrotnie dostęp dziecka do urządzeń elektronicznych w określonym czasie może być utrudniony.
Drodzy Państwo, sytuacja, w której się znaleźliśmy, wymaga od nas wszystkich pełnej mobilizacji i współpracy. Nauka na odległość jest dziś koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie, dlatego prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. Korzystając z okazji, chcielibyśmy podziękować Państwu za pomoc i wsparcie dzieci w tej trudnej sytuacji. Jednocześnie chcielibyśmy zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby edukacja naszych uczniów przebiegała prawidłowo. Zapraszamy do korzystania z możliwości kontaktu z nauczycielami, wychowawcami oraz specjalistami przez dziennik elektroniczny. Prosimy również o śledzenie strony internetowej naszej szkoły, na której na bieżąco będziemy umieszczać ważne informacje.
Ponizej zamieściliśmy informacje do dzieci o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń technologii komputerowej.
Życzę wszystkim zdrowia. Proszę odwiedzać naszą stronę i stronę Librusa.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły
PORADNIK DLA UCZNIA NA TEMAT BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z SIECI
Drogi Uczniu!
1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem.
2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś, jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary.
6. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz, muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
7. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
8. Szanuj prawo własności w sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
9. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
10. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie podawaj ich nikomu. Traktuj je jak swoją największą tajemnicę i wymyślaj takie, które nie są łatwe do odgadnięcia.
11. Nie spędzaj przy komputerze zbyt dużo czasu i gospodaruj nim tak, by znaleźć równowagę pomiędzy nauką a odpoczynkiem. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz pracy przy komputerze i staraj się go nie przekraczać.
12. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić albo wykraść dane. Koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.
Decyzja MEN w sprawie kształcenia na odległość
Informacja o przedłużonym terminie rekrutacji na rok szkolny 2020-2021
Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju oraz zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
w szkole, zostanie wprowadzony nowy termin rekrutacji na rok szkolny 2020-2021
do oddziału przedszkolnego oraz klasy I szkoły podstawowej.Rekrutacja przedłużona obowiązuję do 15 kwietnia 2020 r.
W trosce o bezpieczeństwo - prosimy o wysyłanie wniosków w formacie (pdf)
na adres e-mail: splubiejewo@wp.pl
Wnioski dostępne są w zakładce: "REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021"
JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU, JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ.
APEL DO RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH w związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 12 – 25 marca 2020 r.
W związku z nasileniem zachorowań na COVID-19 decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020 r. zawieszone zostały zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych (publicznych i niepublicznych). Działanie to ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia koronawirusem. W związku z powyższym oraz sygnałami zgłaszanymi do stacji sanitarno-epidemiologicznych o sytuacjach niewłaściwego zachowania Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje, o: dopilnowanie, aby ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne, dzieci i młodzież w tym okresie pozostały w domu, nie przemieszczały się, ograniczyły przebywanie w miejscach publicznych, gdzie mogą być duże skupiska ludzi (komunikacja publiczna, centra handlowe, kluby, itp.), zwrócenie uwagi na możliwość organizowania przez uczniów spotkań towarzyskich (tzw. „koronaparty”, „domówek” itp.) i zakazanie swoim dzieciom spędzania czasu wolnego w takiej formie, przestrzeganie zasad higieny osobistej (w tym higieny kaszlu i kichania oraz czystości rąk), a także systematycznego sprzątania i czystości pomieszczeń gospodarstwa domowego, stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju.