Regulamin pracy zdalnej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej
w Starym Lubiejewie klas I-VIII
Zasady pracy zdalnej przez wprowadzenie nauczania i uczenia się na odległość w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie obowiązujące w czasie wprowadzenia ograniczenia funkcjonowania placówki.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19(nowelizacja z 5 listopada 2020r).
- Nauczyciel może w szkole korzystać z komputera szkolnego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, istnieje możliwość wypożyczenia zestawu komputerowego.
- W uzasadnionych przypadkach także sprzęt komputerowy pożycza się uczniowi poprzez rodzica/opiekuna, który go odbiera i podpisuje protokół wypożyczenia.
- W przypadku usterek związanych z Internetem lub własnym komputerem uczeń kontaktuje się z wychowawcą lub nauczycielem, aby otrzymać pomoc dydaktyczną w innej formie, np. SMS (jeśli nauczyciel użyczy własnego telefonu komórkowego), rozmowa telefoniczna – zgłoszenie do szkoły(jeśli nie ma innej formy kontaktu) pod numer – 297452649-serkretariat w godz. 7.30-14.30.
- Szkoła prowadzi zajęcia w oparciu o dziennik elektroniczny Librus, platforma G Suite
- Udział w zajęciach zdalnych dla ucznia jest obowiązkowy.
- Plan lekcji nie ulega zmianie, tylko formy organizacji zajęć.
- Zajęcia rewalidacji, logopedii, korekcyjno- kompensacyjne w odbywać się będą po uzgodnieniu z rodzicami/prawnymi opiekunami na zasadach wspólnie ustalonych. Dopuszcza się pracę stacjonarną jak i zdalną.
- Dokumentowanie stopnia realizacji zadań szkoły odbywa się przez e-dziennik i na platformie G Suite (classroom).
- Obowiązkiem Dyrektora szkoły jest monitorowanie realizacji zajęć online oraz realizacji podstawy programowej.
- Uczestnictwo w lekcjach będzie monitorowane przez nauczycieli i wychowawców poprzez odczytanie wiadomości e-meil umieszczoną na e-dzienniku oraz bieżącą pracę ucznia na poszczególnych lekcjach.
- Każdego dnia zgodnie z planem lekcji, nauczyciele będą przekazywać informacje edukacyjne i zapisywać tematy w dzienniku elektronicznym.
- Nauczyciele będą zamieszczać prace domowe na platformie G- Suite oraz e -dzienniku w zakładce „Prace domowe” . Jeśli w planie lekcji dany przedmiot jest realizowany w 5 godzinach lekcyjnych, nauczyciel maksymalnie może 3 razy polecić wykonanie zadań w tygodniu. Analogicznie w przypadku 4 lekcji w planie 2 razy i 1-2-3 razy w planie lekcji nauczyciel może wówczas polecić wykonanie zadań tylko 1 raz w tygodniu.
- Nauczyciele mają prawo modyfikować kolejność realizacji treści programu nauczania, skupiając się na realizacji tych treści , które łatwiej będzie uczniowi przyswoić w obecnych warunkach.
- Nauczyciele w czasie pracy zdalnej mają prawo oceniać uczniów zgodnie z przedmiotowym PSO oraz WZO obowiązującym w Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Starym Lubiejewie (zamieszczonym w Statucie szkoły).
- Każdy nauczyciel jest zobowiązany do odbierania codziennie (przynajmniej dwa razy: w godzinach: 8.00 — 16.00) wiadomości umieszczonych w dzienniku elektronicznym i platformer G Suite, a także do uczestniczenia w spotkaniach Rady Pedagogicznej na platformie G Suite, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Pedagog i psycholog są w kontakcie z uczniami potrzebującymi wsparcia oraz posiadającymi orzeczenia na ustalonych indywidualnie z uczniami / rodzicami warunkach. Prowadzą dokumentację dotyczącą udzielanej pomocy.
- Pedagog i psycholog prowadzą konsultacje w zależności od potrzeb- kontakt do pedagoga i psychologa zamieszczony jest na stronie Internetowej szkoły splubiejewo.edupage.org
- Nauczyciel przedmiotu jest zobowiązany do poinformowania wychowawcę o nieobecnościach ucznia na lekcji, nie wywiązywaniu się z obowiązków ucznia (nierealizowanie podstawy programowej).
- Nauczyciele uczący w danej klasie przesyłają swoje uwagi odnośnie trudności w nauce lub długotrwałych i częstych nieobecności uczniów do wychowawcy klasowego. Wychowawca, jeżeli widzi potrzebę udzielenia uczniowi wsparcia, zgłasza to do pedagoga lub psychologa gminnego.
- Nauczyciele realizują wyznaczony wymiar godzin poszczególnych zajęć, różnicują formy ich realizacji oraz czas kontaktu z uczniami, dbając o higienę pracy ucznia oraz własną. Lekcja prowadzona przez nauczyciela w formie video trwa minimum 30 min, ale nie dłużej niż 40 minut. Nauczyciel może przeprowadzić taką lekcję planując jej czas zgodnie z obowiązującym planem.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia w formie video nie ma obowiązku przesyłania treści lekcji do wszystkich uczniów.
- Zajęcia mogą być prowadzone przez nauczycieli asynchronicznie, biorąc pod uwagę sytuacje uczniów, łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia oraz wykorzystując zróżnicowane formy pracy ucznia.
- Nauczyciel nie może karać ucznia za nieuczestniczenie w lekcji online w określonym przez niego czasie (z uwagi na warunki techniczne lub szczególne sytuacje). W szczególnych sytuacjach należy wskazać uczniowi inną formę lub inny termin realizacji treści. O trudnościach uczeń lub jego rodzic informuje nauczyciela.
- Obowiązkiem ucznia jest bycie w stałym kontakcie z nauczycielami przez platformę – G Suite, odbieranie wiadomości w dzienniku elektronicznym lub w inny sposób określony z wychowawcą i nauczycielami tylko w sytuacjach uniemożliwiających korzystanie z formy elektronicznej.
- Po powrocie do szkoły realizowany materiał w formie online będzie podsumowany i może zostać zweryfikowany przez nauczyciela odpowiednią formą pisemną lub ustną.
- Nauczyciele regularnie monitorują postępy uczniów przez wybrane metody (m.in. zadania przesyłane i omawiane przez platformę, zdjęcia wykonanych zadań przesyłane przez uczniów, uczestniczenie w konsultacjach/lekcjach online lub umówionych telekonferencjach, sprawdziany wiedzy na określonych w klasie warunkach ze względu na możliwości techniczne uczniów, inne). Uzyskane oceny wpisywane są do e- dziennika.
- W czasie zawieszenia zajęć w szkole warunki i sposób przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, czy egzaminu semestralnego określa Dyrektor w porozumieniu z nauczycielem uczącym danego przedmiotu dostosowując egzamin do możliwości technicznych i sprzętowych ucznia. Procedurę odwoławczą reguluje Statut szkoły.
NAUCZYCIEL w ramach pracy jest zobowiązany do:
- Zamieszczania, aktualizowania materiałów dla uczniów niezbędnych do nauki na e-dzienniku lub na platformie G Suite. Informację o pracy domowej przesyła również przez zakładkę „Prace domowe” e-dziennik , z możliwością przekierowania do platformy G Suite,
- Prowadzenia różnych form monitorowania postępów uczniów oraz sposobów weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów zgodnie z PSO,
- Sprawdzania frekwencji uczniów i odnotowywania jej w e-dzienniku,
- Regularnego wpisywania ocen i innych niezbędnych informacji do e-dziennika,
- Przeprowadzania wideo lekcji z uczniami i informowania o zaplanowanych zajęciach w formie video w dniu poprzedzającym lekcję do godziny 17.00,
- Przeprowadzania konsultacji/zebrań z rodzicami zgodnie z ustalonym harmonogramem,
- Powiadomienia e-mailem lub telefonicznie Dyrektora szkoły o nieobecności w pracy zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami.
- Nauczyciel wspomagający uczestniczy w lekcjach online. Nie może mieć bezpośredniego kontaktu z podopiecznym, by nie przeszkadzać pozostałym uczniom, ale może robić własne notatki, a po lekcji skontaktować się z uczniem i sprawdzić czy zapamiętał lub zanotował wszystko, co powinien. Jeśli nie, nauczyciel wspomagający ma możliwość przekazania uczniowi wszystkich danych, zadbania o zrozumienie przekazywanych treści i poleceń, które miały miejsce na tej lekcji.
- Jeśli zajęcia odbywają się w formie przesyłania uczniom materiałów i zlecania zadań do wykonania, nauczyciel wspomagający zwraca się do nauczycieli o wysyłanie mu kopii tych materiałów. Dysponując nimi omawia z uczniem (być może będzie to możliwe w formie online) i pomaga w wykonaniu zadanych poleceń.
UCZNIOWIE w czasie zawieszenia zajęć w szkole i nauczania zdalnego zobowiązani są do:
- Wykonania i przesyłania nauczycielowi pracy zgodnie ze jego wskazówkami, w tym dopuszczalne jest (wyjątkowych przypadkach) przesłanie zdjęcia wykonanej pracy, wysłane na adres poczty służbowej nauczyciela w wyznaczonym terminie.
- Opisania imieniem i nazwiskiem, nazwą przedmiotu oraz symbolem klasy prac przesyłanych do nauczycieli,
- Skontaktowania się z nauczycielem uczącym danego przedmiotu w
przypadku problemów technicznych i sprzętowych ucznia, poprzez dziennik elektroniczny; w przypadku braku dostępu do Internetu kontakt telefoniczny ze szkołą,
- Na prośbę nauczyciela uczeń włącza kamerę.
ETYKIETA PRACY ZDALNEJ- REGULAMIN:
- Podczas rozmowy prowadzonej z wykorzystaniem kamery należy być stosownie ubranym.
- Podczas zajęć nie spożywamy posiłków na wizji.
- Rozmowy nie wolno nagrywać bez zgody osób w niej uczestniczących.
- Podczas zajęć zdalnych wszystkie mikrofony w komputerach, telewizory, radia i inne sprzęty w domu muszą być wyciszone.
- Rozmowę - wideo lekcję zawsze rozpoczyna nauczyciel, uczniowie do niej dołączają.
- Nie wrzucamy linków, hasztagów itp. na grupę zajęciową bez zgody osoby prowadzącej.
- Tzw. przejmowanie pulpitu może następować tylko za zgodą nauczyciela do celów związanych z lekcją.
- Stosujemy się do zasad ustalonych w danej grupie- zespole.
- Odzywamy się do siebie kulturalnie.
- Nauczyciel/ pracownik szkoły odpowiada na emaile, wiadomości, czaty w godzinach pracy szkoły ( od godz.7.00 do 15.00). Nauczanie zdalne nie oznacza dostępności przez 24h.
- Niniejsze regulacje mogą ulec modyfikacji, o czym wszyscy zainteresowani zostaną powiadomieni.
Dyrektor szkoły – Małgorzata Radomska